Uues IT-süsteemis registreeritakse kolmandate riikide kodanike lühiajaline viibimine iga kord, kui nad ületavad Schengeni välispiire. Uuenduslik riiki sisenemise ja riigist lahkumise süsteem võetakse Euroopa riikides kasutusele alates 12. oktoobrist.

Riiki sisenemise ja riigist lahkumise süsteemis registreeritakse digitaalselt 29 Euroopa riiki, sealhulgas Schengeni lepinguga ühinenud riikidesse lühiajaliselt reisivate mitte Euroopa Liidu kodanike sisenemisi ja väljumisi.

Kui kolmanda riigi kodanik ületab piiri, siis kogutakse piirikontrollis temalt isikuandmed, näokujutis ja sõrmejäljed ning registreeritakse täpne sisenemise või väljumise aeg ja koht. Samuti registreeritakse süsteemis sisenemiskeelud. Järgmise piiriületuse käigus saab süsteemist kontrollida, kas inimesel on õigus riiki siseneda ning ega lubatud viibimisaega pole ületatud.

Politsei- ja Piirivalveameti piirihaldusbüroo projektijuht Marko Voogi sõnul asendab EES praeguse passide käsitsi tembeldamise, mis on aeganõudev ja ei võimalda süstemaatiliselt tuvastada viibimisaja ületajaid. Projektijuhi sõnul muudab uus süsteem piirikontrolli senisest veelgi tõhusamaks ja turvalisemaks ning aitab ennetada ebaseaduslikku rännet ja kaitsta Euroopa kodanike turvalisust. „Uus süsteem aitab ka heausksetel kolmandate riikide kodanikel hõlpsamini reisida, tuvastades samal ajal tõhusamalt dokumendi- ja identiteedipettuse juhtumeid. Lisaks sellele võimaldab süsteem automatiseeritud piirikontrollide ja iseteenindussüsteemide laiemat kasutamist, mis on reisija jaoks kiiremad ja mugavamad,“ kirjeldas Voog.

Arendustöid teostanud Siseministeeriumi infotehnoloogia- ja arenduskeskuse (SMIT) äriteenusete valdkonnajuhi Katre Vahtra sõnul on uue süsteemi ettevalmistus olnud mahukas ja keerukas. „Eestis rakendatakse süsteem kõigis piiripunktides korraga. See tähendab, et esimestel nädalatel võib piiriületusel esineda tavapärasest pikemaid järjekordi, kuid see on loomulik osa nii suure süsteemimuudatuse käivitamisel,“ selgitas Vahtra.

Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrusega võetakse uus süsteem kasutusele alates 12. oktoobrist kõikides Eesti piiripunktides ning seda nii idapiiril, sadamates kui ka Tallinna lennujaamas. Uus süsteem ei rakendu Eesti ega Euroopa Liidu kodanikele. Kuivõrd biomeetria hõivamine on piirikontrolli protsessis täiendav tegevus ning see võtab tavapärasest enam aega, võib muudatus mõjutada mõnevõrra ka siiski ka teiste inimeste piiriületusele kuluvat aega. Seega tuleks lennujaama ja sadamasse saabuda piisava ajavaruga, et kõik vajalikud protseduurid saaksid aegsasti tehtud ilma lisapinget põhjustamata.

Kutsume kõiki, kes reisivad Tallinna lennujaama kaudu Schengeni alalt välja, kasutama automaatseid piirikontrolli väravaid. ABC-väravaid on võimalik läbida kõigil Euroopa Liidu ja Šveitsi kodanikel, kes on vähemalt 12-aastased ja kellel on kaasas biomeetiline pass. Tuletame meelde, et passi näol on tegemist ametliku reisidokumendiga ning enne reisile minekut tuleks kindlasti üle kontrollida selle kehtivusaeg ning seegi, kui kaua peab reisidokument sihtriiki sisenemise järel veel kehtiv olema.

Riiki sisenemise ja riigist lahkumise süsteemi (EES) kohta saab rohkem infot ametlikult veebilehelt: https://travel-europe.europa.eu/et/ees

Süsteemi käivitamist Eestis kaasrahastavad Euroopa Liit ja EV Siseministeerium.