Eelmine nädal oli paljudel siseturvalisuse valdkonna inimestel tavapärasest huvitavamad tööpäevad. 16.-17. novembril toimus riigi suurima IT-maja teine kahepäevane häkaton, mida tänavu peeti lausa haldusalaüleselt. Kohapeal asusid võistlustulle 12 tiimi, et oma väljatoodud probleemile lahendus leida. Pärast kahte päeva häkkimist, tunnistati esikoha vääriliseks Hannes Lemberi idee „Dokumendifoto automaatne kvaliteedikontroll“.

Hannes Lember, kelle tiim võitis nii peavõidu kui ka Häirekeskuse eriauhinna parima pitchi eest, nendib, et idee tuligi elust enesest. PPAs on igapäevane probleem see, kus kasutaja tehtud dokumendifoto ei ole sobiva kvaliteediga või ei vasta nõuetele. See on küll arendusplaani lisatud, aga muude tööde kõrvalt ei ole jõutud see veel töösse võtta. „Sellest tulenevalt tundus ainuõige proovida häkatoni raames probleem ära lahendada. Idee arendamine sujus väga hästi. Meil oli alguses mõttena kirja pandud kolm-neli erinevat lahendust. Mu tiim oli üli motiveeritud ja kõigil oli oma nägemus. Sellest tulenevalt asusime proovima ka erinevaid lahendusi. Esimese päeva õhtuks polnud veel kindel, kas jõuame valmis tooteni või ei. Õnneks otsustas osa tiimist teha tööd öö läbi ja kui teise päeva hommikul kohale jõudsin, oli käegakatsutav lahendus valmis,“ kirjeldab Lember häkatoni võiduidee arendamist ja lisab, et edasi toimus ainult viimistlemine, kus väga palju kasu oli mentorist, kelle juhendamisel hakkas tiim mõtlema reaalsele kasule. 

Hannes töötab PPAs identiteedi ja staatuse büroos arenduseksperdina ja teeb pea igapäevaselt smitikatega koostööd. „Kokkuvõtvalt oli tiimi töö ideaalne. Häkatoni tiimiga oli samasugune koostöö ja suhtumine, mida ma igapäevaselt SMITiga suheldes tunnen – otsisime koos lahendusi ja iga tiimi liige andis omad mõtted selleks, et tulemus oleks maksimaalne.“

Esikohta ei julgenud aga tiim loota. „Kuna idee kõnetas üsna palusid, siis saime terve ürituse vältel palju positiivset tagasisidet. Võitu me ei oodanud, aga seda julgesime loota, et saame häkatonil kõrge koha.“

SMITi strateegia osakonna juhataja ja üks korraldajatest Janek Rozov tõdeb, et SMITi häkatonil on lisaks konkreetsete ideede lahendamisele ka laiem kasu. „Need, kellega minul õnnestus mõtteid vahetada, olid 100% vaimustuses nii häkatonist kui ka sellest, et tegelikult kõikidele probleemidele on võimalik koostöös lahenduse leida. Eriti meeldis see, et probleemi lahendamiseks pole vaja midagi programmeerida. Paljud märkisid seda, et koostöö siseministeeriumi haldusalas on suurepärane ning on võimalik koos suuri asju ära teha. Mõned olid esialgu skeptilised, et kas kõik ideed leiavad endale meeskonnad. Samas kõik esitatud ideed sai viidud järgmisele tasemele, kas lahenduse või planeerimise mõistes,“ sõnab Rozov ja lisab, et kuulajatele meeldis näha pitchimist ja selle kvaliteedi tõusu häkatoni jooksul. „See missugused olid ettekanded esimesel päeval ja see, milleks need muutusid lõpupitchiks, oli öö ja päev. Häkaton on ideaalne näide sellest, et koostöös peitub edu võti. Inimesed ootavad juba häkatoni 3.0 ja seda me kõikidele huvilistele ka järgmine aasta planeerime.“

SMITi häkaton 2.0 eesmärk oli piiratud aja jooksul ellu kutsuda sellised ideed ja lahendused, mille tegemiseks ei kipu igapäeva töö kõrvalt aega jääma. Kahepäevane protsess hõlmas endas kõike – alates probleemi püstitamisest kuni töötava lahenduseni jõudmiseni. Kõik 12 alustanud tiimi jõudsid välja töötada oma ideega prototüübi või juba toimiva lahenduse. 

Lisaks esikohale jagati välja ka järgmised auhinnad:

1. koht: „Dokumendifoto automaatne kvaliteedikontroll“, idee autor Hannes Lember PPAst, tiimis olid Hannes Lember PPAst, Kevin, Kristiina Renel, Liisi Tali, Rasmus Hütt ning Sander Tamm SMITist. 

2. koht: „Õngitsusrünnakute automaatvalideerimine“, idee autor Ivo SMITist

3. koht: „Droonipesa“, idee autor Urmet Tambre PPAst

  • Häirekeskuse eriauhind parima pitchi eest – „Dokumendifoto automaatne kvaliteedikontroll“, idee autor Hannes Lember PPAst
  • Häirekeskuse eriauhind – „Puudujate märkimise süsteem“, idee autor Ingrid Vetka, ideed arendas Vaiko Mäe Sisekaitseakadeemiast
  • Siseministeeriumi eriauhind parima koostöö eest „Turvaline andmetöötluskeskkond“, idee autor Maiko Mõtsar PPAst