21. märtsist lõi Politsei- ja Piirivalveamet (PPA) täiendavad töökohad põgenike vastuvõtmiseks, et aidata Eestisse saabuvatele põgenikele isikukoode genereerida. Ukraina sõja tagajärjel tekkinud põgenikelainega seoses tekkis vajadus isikuid rahvusvahelise tsiviilkaitse alusel Rahvastikuregistrisse registreerida. Rahvastikuregister on andmekogu, mis koondab rahvastikuregistri andmesubjektiks olevate isikute peamised isikuandmed. Siseministeeriumi infotehnoloogia- ja arenduskeskus (SMIT) lõi selleks organisatsioonisiseselt ajutise lisavõimekuse.

Üleskutse minna appi Rahvastikuregistrisse (RR) isikukoode looma tuli kõigile SMITi töötajatele. Ühelt poolt kommunikatsioonitiimi praktikandina leidsin, et see on vähim, kuidas aidata saaksin, teisalt oli see isiklikust perspektiivist väga suur õpikogemus Eesti inforegistrite kohta. Eks me iga päev ikkagi mõtle, et kuidas ukrainlasi eri viisidel aidata. Jõudsin panustada küll vaid paari pika vahetusega, kui juba Sisekaitseakadeemia kadetid appi tõttasid.

Loe, milline oli minu kogemus ja suuremad õppetunnid.

Kuidas oli töö korraldatud?

Kõik me läbisime lühivormis põhjaliku koolituse ning toetav materjal oli jooksvalt ka käeulatuses. Mina asusin tööle nädalavahetusel kell 08.00 hommikul ja lõpetasin kell 16.00 päeval – ja nii kaks päeva nädalavahetusel jutti. Selle ajaga lõin umbes 120 isikukoodi.

Töötempo tellimuste menetlemisel olenes täiesti kellaajast. Koidukumas võis tunde olla vaikus, aga ennelõunastel tundidel puhkamishetke lahendamiste vahel ei leitud. Oleme siiski IT-asutus, seega kiiresti realiseeriti Hendrik Lindi ja Tanel Teekivi välja pakutud idee, et SMITi sisevestluses chatbot ehk juturobot kontrolliks keskkonnas automaatselt ootel tellimusi ja annaks nendest märku. Seega peale uuendust sai tegutseda märguandepõhiselt. See tähendas, et nuppu „värskenda“ ei pidanud päev otsa toksima.

Aga eks loomuomane adrenaliinijaht pani registrisse potsatanud PPA pakilisi tellimusi esimesena lahendama! Siiski pidi kiireloomulises olukorras, kus isikud konkreetselt ootasid „laua“ teises otsas, olema väga täpne. Ukraina keele ja nimede transkribeerimine kirillitsast on harjumuspärasest erinev. Marinad olid tihtilugu Marynad, kohtas ka Mykytasid, Marharytasid ja Svitlanasid - ka õ-tähed transkribeerimises olid muutunud y-tähtedeks. Kuigi see oli tehtud ära PPA ametniku poolt, pidi registris otsingut teostades siiski sellega arvestama.

Kontaktiaadressi põhjal oli juhtumeid üle kogu terve Eesti, Narvast Kuressaareni, suurlinnadest maa aleviteni. Juhuse tahtel jäi silma üks registreering kontaktaadressiga ühte Eesti imepisikesse paarisaja inimesega külakesse, kus elab minu oma tädi - mis on tõenäosus! Registreerisin talle põhimõtteliselt naabri.

Õpikohad

Vast nii mitmedki nägid märtsi lõpus sotsiaalmeedias ringlemas üleskutset tulla appi isikukoode looma. Algselt siseringis mõeldud e-kiri abipalvega menetlejate leidmiseks jõudis avaliku sektorist välja ja levis sotsiaalmeedias kulutulena. Seda jagasid inimesed, kellel oli tuhandeid jälgijaid, seega oli suur tükk tööd omakorda kirjade sorteerimine ja nendele vastamine. RR-i klienditugi tänab kõiki abipakkujaid. RR klienditoe grupijuht Kairit Pabstel muljetab, et „veel aprilli alguseski sain endiselt paar kirja päevas. Väga paljudele abipakkujatele aitas vastata personalijuht Kärt Kinnas, muidu oleks täiesti kirjadesse uppunud“, sõnas Kairit.

Kokkuvõtlikult

20. märtsil saadi aru, et RRil on kiiremas korras abi vaja. Mõned tunnid hiljem oli üleskutse SMITi siseveebis ning juba järgmiseks päevaks vajalikud abikäed olemas. SMIT lõi kiirelt ajutise lisavõimekuse sõjapõgenikele kiireks isikukoodide genereerimiseks. SMITi majasisesed naasevad tagasi oma liistude juurde, isikukoodide menetlemise võtavad üle Sisekaitseakadeemia tudengid. Viimase paari nädala jooksul toetas rahvastikuregistri tegevust 21 SMITi inimest üle maja, mõni meist jõudis kohe väga palju oma tööajast RR-i abistada. Vahetused on siiani 24/7 ja alati on RR-ist kohal klienditoe liige, kes küsimärgiga juhtumid lahendab ja vajadusel nõustab.

Emma Pipi Penelope

kommunikatsiooniosakonna praktikant

Kui oled huvitatud SMITi praktikale tulemisest, siis vaata lisainfot www.smit.ee/et/karjaar

Kunstiliselt lavastatud pilt :)